Chocolate and Love Chocolate Panama 80% ekologisk single origin mörk choklad från Panama
Chocolate and Love Chocolate Panama 80% är en ekologisk mörk single origin-choklad med kakao från Fairtrade-kooperativet Cocabo i Panama. Alla råvaror är 100% Fairtrade och chokladen tillverkas i Schweiz. Den har vunnit flera Great Taste Awards, senast 1 Gold Star 2025.
Panama 80% beskrivs som rik men mild med naturliga inslag av nötter och en extraordinär chokladsmak. Chokladen är vegansk och innehåller endast 4 ingredienser. Förpackningen är FSC-certifierad och innerförpackningen är av biologiskt nedbrytbar cellulosa som kan komposteras.
Förvara på en torr och sval plats.
Egenskaper
- Single origin mörk choklad med kakao från Panama
- Kakaohalt min. 80%
- Ekologisk och 100% Fairtrade-certifierad
- Vegansk, endast 4 ingredienser
- Vinnare av flera Great Taste Awards, inklusive 1 Gold Star 2025
Näringsvärde per 100 g:
Energi |
2486 kJ / 601 kcal |
Fett |
48 g |
- varav mättade fettsyror |
30 g |
Kolhydrat |
23 g |
- varav sockerarter |
19 g |
Fiber |
17 g |
Protein |
8,3 g |
Salt |
0 g |
Innehåll:
80 g
Kakaomassa*, Rörsocker*, Kakaosmör*, äkta vanilj*
Är det angivet en * vid en ingrediens är den 100% ekologisk
Kan innehålla spår av: mjölk, hasselnötter, mandlar, jordnötter
Ursprungsland:
Schweiz
Produktens ingredienslista, näringsinnehåll och förpackning kan förändras med tiden. Vi uppdaterar hemsidan regelbundet, men kontrollera alltid förpackningen på den köpta produkten.



