KD-Ject III är en steril 3-komponentsspruta på 1 ml utan latex, PVC och DEHP
KD-Ject III spruta med luer är en steril och transparent 3-komponentsspruta som används för att dra upp och injicera läkemedel. Sprutan rymmer 1 ml och är graderad i steg om 0,01 ml, så att du kan dosera exakt. Den centriska luerspetsen sitter i mitten, vilket gör det enkelt att sätta på kanylen rakt.
Sprutan har ett effektivt bakstopp som håller kolven på plats och en ergonomisk fingerplatta, så att den är lätt att hålla i och använda. Materialet är utan latex, PVC och DEHP. Förpackningen innehåller 100 sprutor, vilket gör den lämplig för kliniker och för dig som använder sprutor dagligen. Sprutan finns även i andra storlekar.
Egenskaper:
- Steril och transparent 3-komponentsspruta med luer
- 1 ml med gradering i steg om 0,01 ml
- Centrisk spets för enkel påsättning av kanyl
- Effektivt bakstopp och ergonomisk fingerplatta
- Utan latex, PVC och DEHP
Användning:
Används för att dra upp och injicera läkemedel. Sprutan är steril och för engångsbruk. Kontrollera att förpackningen är intakt före användning och följ tillverkarens anvisningar.
Vi vill påpeka att det kan finnas fler ml i sprutan än vad som anges, eftersom det måste finnas utrymme för att kunna dra tillbaka kolven helt.
Innehåll:
100 st

