So Eco Exfoliating Bath Sponges



So Eco Exfoliating Bath Sponges - badsvampar för både kropp och ansikte
Duopaket med exfolierande badsvampar med struktur för att exfoliera huden för en silkeslen finish. Svamparna polerar skonsamt bort torr hud och tilltäppta porer, och renar från gifter och orenheter. Produkten kan användas på både ansikte och kropp för att skonsamt ta bort smuts, fett och orenheter för en uppfräschande rengöring. Med ett äkta bomullssnöre ger svamparna ett lätt grepp och gör dem lätta att använda. Bör användas varje vecka för att bibehålla slät, ren hud.
Förpackningen innehåller 2 storlekar:
Liten (12x7,5 cm) som är strukturerad på båda sidor.
Stor (12x12 cm) som är strukturerad på ena sidan och baksidan är sammetsmjuk.
Egenskaper:
- Lätt att använda
- Innehåller 2 storlekar
- Exfolierar huden lätt
- 100% bomull
- Vegansk
Användning:
Blöt svamparna med varmt vatten. Fördela en liten mängd tvål på svampen. Massera försiktigt huden med cirkelrörelser.
So Eco-serien
So Eco-serien med makeupborstar, penslar med mera är framställd med stor omsorg för miljön med hållbara, återanvändbara, veganvänliga och ekologiska material. Produkterna har en fin, stilren design med bambuhandtag och en ergonomisk design som gör verktygen lättanvända. Så Eco är dedikerade till att säkerställa en låg miljöpåverkan och därför innehåller förpackade produkter inte plast.
Innehåll: 1 st
Produktens ingredienslista, näringsinnehåll och förpackning kan förändras med tiden. Vi uppdaterar hemsidan regelbundet, men kontrollera alltid förpackningen på den köpta produkten.