Faaborg Pharma Helo Creme är en närande och återfuktande kräm för mycket torr och irriterad hud
Faaborg Pharma Helo Creme är en närande hudvårdskräm med 48% fettinnehåll som utvecklats av hudläkare för daglig vård av mycket torr och irriterad hud. Formulan är enkel och innehåller få men effektiva fett- och fuktgivande ingredienser: paraffinum liquidum, cetearylalkohol och glycerin, som tillsammans mjukgör huden och skapar ett skyddande lager som minskar avdunstningen av vatten från hudytan.
Krämen absorberas snabbt och lämnar inte någon fet känsla. Den kan användas över hela kroppen och är lämplig att använda direkt efter duschen medan huden fortfarande är lätt återfuktad och mer mottaglig för vård. Krämen skyddar huden mot yttre påverkan som vind och väder.
Egenskaper
- 48% fetthalt för intensiv vård av mycket torr och irriterad hud
- Innehåller glycerin för att bevara fukten
- Bildar ett skyddande lager som minskar vattenavdunstningen från huden
- Absorberas snabbt utan att lämna en fet känsla
- Utvecklad av dermatologer
Användning
Applicera Helo creme på torr och irriterad hud efter behov, gärna flera gånger om dagen. Kan med fördel användas direkt efter duschen, medan huden fortfarande är lätt fuktig.
Innehåll:
100 ml
Aqua (vatten), Paraffinum liquidum (fettgivande), Cetearyl Alcohol (Emulgerande och fettgivande), Glycerin (Fuktbevarande), Cetyl Alcohol (Fettgivande och emulgerande), Cetrimonium Bromid (Konserverende)
Produktens ingredienslista, näringsinnehåll och förpackning kan förändras med tiden. Vi uppdaterar hemsidan regelbundet, men kontrollera alltid förpackningen på den köpta produkten.
