Meraki Scented Candle Velvet Mind är ett set med två doftljus med inslag av lavendel och bärnsten
Meraki Scented Candle Velvet Mind är ett set med två doftljus à 60 g med en mild och lugnande doft. Doften inleds med lavendel och delikat magnolia, avrundas med varm mandel och krämig vanilj och utvecklas till en fyllig basnot av bärnsten. Ljusen är tillverkade av vax.
Glasbehållarna har en minimalistisk design och kan återanvändas när ljusen har brunnit ut.
Egenskaper
- Set med två doftljus à 60 g
- Doftnoter: lavendel, mandel, magnolia, vanilj, myrra och bärnsten
- Mild och lugnande doftprofil
- Tillverkade av vax
- Återanvändbara glasbehållare
Användning
Tänd ljuset i ett välventilerat rum. Låt vaxet smälta jämnt ända ut till kanterna vid första användningen för att undvika att det bildas en tunnel. Placera ljuset på en stabil, värmetålig yta.
Innehåll:
2 x 60 g
1-(1,2,3,4,5,6,7,8-octahydro-2,3,8,8-tetramethyl-2-naphthyl)ethan-1-one, Linalool
Kan orsaka allergisk hudreaktion, Giftigt för vattenlevande organismer, med långvariga effekter, Förvaras oåtkomligt för barn, Undvik utsläpp i miljön, Vid hudirritation eller utslag: Sök läkarhjälp, Avfallshantering av innehåll/behållare enligt lokala bestämmelser
Society of Lifestyle, Industrivej 29, 7430 Ikast E-post: denmark@societyoflifestyle.com
7430 Ikast

