High5 ZERO Elektrolyter Tropical ger en lätt och uppfriskande elektrolytdryck som är lämplig för fysisk aktivitet
High5 ZERO Elektrolyter Tropical är brustabletter utan tillsatt socker som löses upp i vatten till en välsmakande elektrolytdryck. Drycken bidrar till att öka upptaget av vätska i kroppen och fyller på med viktiga salter och mineraler. High5 ZERO är idealisk för användning under träning eller varma dagar när kroppen behöver extra vätska. Elektrolyterna bidrar till att minska risken för uttorkning och trötthet.
High5 ZERO Elektrolyter Tropical är mycket kalorifattig och har en noga avvägd sammansättning av mineraler. Varje tub innehåller 20 brustabletter, vilket gör det enkelt att hålla sig hydrerad var du än är. Tabletterna löses snabbt upp i vatten och har en tropisk fruktsmak.
Egenskaper
- Välsmakande elektrolytdryck med smak av tropisk frukt
- Ökar vätskeabsorptionen och fyller på med mineraler
- Inget tillsatt socker
- Löser sig snabbt i vatten
- Kan användas under träning eller varma dagar
Användning
Lös upp 1 tablett i 500-750 ml vatten
Normal vätskebalans: Upp till 3 tabletter dagligen
Under träning eller varma förhållanden: 1-2 tabletter per timme, men max 5 tabletter dagligen
Doseringen beror på vätskebehov, aktivitetsnivå och väderförhållanden.
Innehåll: 20 st
Näringsdeklaration per brustablett:
Energi |
0 KJ / 0 Kcal |
Fett |
0 g |
Kolhydrat |
0,7 g |
- varav sockerarter |
0 g |
- varav mättade fettsyror |
0 g |
Protein |
0 g |
Salt |
0,3 g |
C-vitamin |
28 mg |
Magnesium |
56 mg |
Innehåll:
20 st
Surhetsreglerande medel (E330, E296), Maltodextrin, Natriumbikarbonat, Kaliumkarbonat, Kalciumcarbonat, Naturlig arom, Magnesiumkarbonat, Konsistensmedel (polyetylenglykol), Sötningsmedel (E995), Magnesiumsalter av citronsyra, L-ascorbinsyra (vitamin C), Färgämnen (karotener, riboflavin)
Produktens ingredienslista, näringsinnehåll och förpackning kan förändras med tiden. Vi uppdaterar hemsidan regelbundet, men kontrollera alltid förpackningen på den köpta produkten.
Du kanske också är intresserad av
Rekommenderade produkter
Recensioner
Min nya favorit, jag upplever den som ganska söt och med smak av ananas och kokos. Väldigt lätt att få i sig vätska om man gillar den smaken. Jag har dock 2 tabletter i 750 ml vatten.
01-01-1970