Abena Lite Skumförband 5 x 5 cm - 10 st
Abena Lite Skumförband 5 x 5 cm - 10 st
Abena Lite Skumförband 5 x 5 cm - 10 st
1
1
1
1

Abena

Lite Skumförband 5 x 5 cm - 10 st

Varunummer: 121701
CE märket

Abena Lite Skumförband är ett tunt och flexibelt förband för lätt vätskande sår

Abena Lite Skumförband 5 x 5 cm är ett tunt, formbart skumförband utan kant och med ett kontaktskikt av silikon. Det är lämpligt för både akuta och kroniska sår med lätt till svagt vätskande exsudat. Förbandet absorberar överflödig vätska och bidrar till att upprätthålla en fuktig sårmiljö, vilket främjar en god sårläkningsprocess. Den mjuka konsistensen gör det praktiskt att applicera, även på mer utmanande områden.

Abena Lite Skumförband är lätt att anpassa och kan klippas till efter behov. Det fästs med ett sekundärt förband och har en vattentät baksida för att skydda såret från yttre påverkan. Förbandet är sterilt och redo att användas för sårvård.

Egenskaper

  • Tunt och formbart skumbandage
  • Silikonkontaktskikt utan kant
  • Lämplig för lätt vätskande sår
  • Bibehåller en fuktig sårmiljö
  • Kan klippas och fixeras sekundärt

Användning

Applicera på rengjort sår. Klipp till rätt storlek och fäst med ett sekundärt förband.


Innehåll: 10 st

Innehåll:

5 x 5 cm

Ingår i kategorierna

Du kanske också är intresserad av

Rekommenderade produkter

Recensioner

0
Baserat på 0 recensioner
5
4
3
2
1
0
0
0
0
0

Fri frakt över 499 kr

med DHL

30 dagars returrätt

30 dagars retur- och ångerrätt från den dag du mottager varan

Medlemsbonus

Du får bonus på dina köp hos oss

Kundservice

Kontakta oss på tfn: 08 - 403 001 90 eller på e-post: info@med24.se

Spara ännu mer på alla dina sunda inköp!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev. Genom att registrera dig samtycker du till att vi får skicka information om rabattkoder, erbjudanden och nyheter relaterade till vårt sortiment via e-post. Du kan när som helst återkalla ditt samtycke. Vi behandlar dina uppgifter i enlighet med vår personuppgiftspolicy.