Gullon
Gullón Sockerfri ZERO Choc Digestive - 270 g
Gullón ZERO Choc Digestive är fullkornskex med hög fiberhalt överdragna med sockerfri mörk choklad
Gullón ZERO Choc Digestive är krispiga fullkornskex överdragna med sockerfri mörk choklad med minst 43% kakaotorrsubstans. Kexen är sötade med sötningsmedel och rika på kostfiber. Det grova fullkornskexet och chokladöverdraget skapar en klassisk kombination med en rik kakaosmak.
Kexen passar som mellanmål, som tillbehör till kaffe och te eller som en del av ett dessertbord.
Egenskaper
- Fullkornskex överdragna med sockerfri mörk choklad
- Choklad med minst 43% kakaotorrsubstans
- Sötade med sötningsmedel - utan tillsatt socker
- Högt fiberinnehåll
Användning
Ät Gullón ZERO Choc Digestive som ett mellanmål under dagen eller till kaffe och te. De är lätta att ta med sig på språng.
Näringsinnehåll per 100 g:
Energi |
1877 kJ / 449 kcal |
Fett |
21 g |
- varav mättade fettsyror |
7,0 g |
Kolhydrat |
63 g |
- varav sockerarter |
<0,5 g |
Protein |
7,00 g |
Salt |
0,65 g |
Innehåll:
270 g
Fuldkornshvedemel 57%, sockerfri mörk choklad med sötningsmedel 24 % (kakaomassa, sötningsmedel (maltitol), kakaosmör, vattenfritt mjölkfett, emulgeringsmedel (lecitiner)), Sötningsmedel (maltitol), vegetabilisk olja (solrosolja med hög halt av oljesyra), 12% Oligofruktose, Jäsmedel (E500, E503), Salt, Emulgator (sojalecitin), Arom
Är det angivet en * vid en ingrediens är den 100% ekologisk
Fullkornsvetemjöl, Sojalecitin, Kan innehålla spår av nötter och senap
Innehåller sötningsmedel; överdriven konsumtion kan ha laxerande effekt.
Produktens ingredienslista, näringsinnehåll och förpackning kan förändras med tiden. Vi uppdaterar hemsidan regelbundet, men kontrollera alltid förpackningen på den köpta produkten.
Nordthy A/S Rubinvej 61 7700 Thisted | nordthy@nordthy.com