NYX Professional Makeup
Makeup Setting Spray - Dewy Finish - 180 ml
NYX Professional Makeup Makeup Setting Spray är en lätt fixeringsspray som håller sminket på plats
NYX Professional Makeup Makeup Setting Spray är en fixeringsspray i maxi-storlek som sprayas över den färdiga sminkningen. Vätskan är lätt och behaglig mot huden och sprids ut i en fin dimma som torkar och håller sminket på plats. Formulan är berikad med niacinamid.
Sprayen används som sista steget när foundation, puder och övrig sminkning är klar, och den kan även användas mellan lagren. Vätskan är färglös, och den här varianten är Dewy Finish, som ger en fuktig lyster istället för en matt finish. Håll flaskan på ett bra avstånd från ansiktet så att sprayen fördelas jämnt istället för i stora droppar.
Egenskaper
- Fixeringsspray för det sista steget i sminkrutinen
- En lätt och behaglig vätska i en fin dimma
- Håller sminket på plats
- Tillsatt niacinamid
- Kan användas mellan lager av smink
Användning
Blunda, håll flaskan på ett säkert avstånd från ansiktet och spraya ett par gånger över den färdiga sminkningen. Låt den torka av sig själv och undvik att dutta eller gnugga ansiktet efteråt.
Innehåll:
180 ml
Aqua, Alcohol Denat., PVP, Propylene glycol, Calcium Titanium Borosilicate, Niacinamide, Disodium EDTA, Phenoxyethanol, CI 77491
Varning: Brandfarligt. Undvik kontakt med ögonen. Blunda innan du sprayar.
NYX PROFESSIONAL MAKEUP, 41, rue Martre 92110 CLICHY Frankrike, kontakt@loreal.com