Dermalogica special cleansing gel - 500 ml

Dermalogica special cleansing gel utan tvål
Denna speciella rengöringsgel från Dermalogica är en koncentrerad, skummande gel utan tvål. Rengöringsgelen är speciellt utvecklad för att effektivt avlägsna smuts och orenheter från huden. Produkten har ingen uttorkande effekt på huden och tar inte bort hudens naturliga fettlager, vilket fungerar som hudens egen barriär.
Dermalogica special cleansing gel, garanterar dig en rengöringsgel av hög kvalitet som kan användas till mycket känslig hud. Rengöringsgelen passar alla hudtyper och alla åldrar.
Egenskaper:
- Naturligt skummande quillajatvål tar skonsamt bort orenheter och överskottstalg
- Rengörande lavendelextrakt hjälper till att lindra och rengöra huden
- Utjämnande citronmeliss kyler och lugnar huden
Aktiva ingredienser:
Quillaja tvålört:
Quillaja tvålört är den inre barken av träet Quillaja saponaria, som kommer från Peru och Chile. I många år har barken använts för att ersätta vanlig tvål, men är mycket mildare än en traditionell tvål. Din hud rengörs på djupet, torkar inte ut och orenheter och annan smuts tas effektivt bort.
Lavendelextrakt:
Lavendelextrakt används som skummedel i denna rengöringsgel Lavendelextrakt har en lugnande och avslappnande effekt på huden.
Citronmeliss:
Citronmeliss har flera egenskaper. Citronmeliss förstärker och återuppbygger irriterad hud samtidigt som det verkar mycket lugnande, lindrande och klådstillande.
Användning:
Skumma upp lite gel i fuktade händer och massera på fuktad hud i ansikte och på hals. Skölj med ljummet vatten. Avsluta med skintonic och en närande ansiktskräm.
Undvik direkt kontakt med ögonen, om kontakt spola med vatten.
Innehåll: 500 ml
Produktens ingredienslista, näringsinnehåll och förpackning kan förändras med tiden. Vi uppdaterar hemsidan regelbundet, men kontrollera alltid förpackningen på den köpta produkten.